A book publisher has fixed costs of $320,000 and variable costs per book of $8.0
ID: 2471269 • Letter: A
Question
A book publisher has fixed costs of $320,000 and variable costs per book of $8.00. The book sells for $23.00 per copy. How many books must be sold to break even? (Roundup your answer to the next whole number.) If the fixed cost increased, would the new break-even point be higher or lower? Higher Lower It would remain the same There is insufficient information to answer this question If the variable cost per unit decreased, would the new break-even point be higher or lower? Higher Lower It would remain the same There is insufficient information to answer this questionExplanation / Answer
Contribution per unit= sales price- Variable cost per unit
=23-8=15
Break even In units = Fixed Cost / Contribution per unit
=320,000/15
=21,333 books
If Fixed cost increases the break even point will be higher
If variable cost decreases then contribution per unitincreases then break even point lower
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.