On January 1, 2013, this company issued $500,000, 10-year, 9% bonds for $480,745
ID: 2471194 • Letter: O
Question
On January 1, 2013, this company issued $500,000, 10-year, 9% bonds for $480,745. The bonds pay interest on June 30 and December 31. The market rate is 10%. The company plans to use the effective interest method of amortizing bond discounts and premiums.
Refer to Kaleidoscope Paint. The interest expense on the bonds at June 30, 2013, is:
On January 1, 2013, this company issued $500,000, 10-year, 9% bonds for $480,745. The bonds pay interest on June 30 and December 31. The market rate is 10%. The company plans to use the effective interest method of amortizing bond discounts and premiums.
Explanation / Answer
Since market interest rate is higher than the bond interest rate, the bond was issued at a discount.
Total bond discount = $(500,000 - 480,745) = $19,255
Semi-annual amortization of bond premium = $19,255 / 20 = $962.75
Semi-annual coupon payment = $500,000 x 9% x (6/12) = $22,500
So,
Recorded interest expense = $(22,500 - 962.75) = $21,537.25
Option (d) is closest to the answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.