Steve and Sue are married with three dependent children. Their 2015 joint income
ID: 2470735 • Letter: S
Question
Steve and Sue are married with three dependent children. Their 2015 joint income tax return shows $389,000 of AGI and $60,000 of itemized deductions made up of $30,000 of state income taxes and $30,000 of charitable contributions. Calculate the following amounts: In your calculations, round percentages to the nearest whole number. Round your answers to the nearest dollar. a. Allowable itemized or standard deduction amount $ b. Allowable exemptions deduction amount $ c. Taxable income $
Explanation / Answer
A)Allowable Itemized deduction or standard deduction = $ 60000
since itemized deduction is higher than standard deduction of $ 11400 ,.
B)Allowable exemption = 3650 * 5 person =$ 18250
C)Taxable income = 389000 - 60000 -18250 = $ 310,750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.