During 2007, Eaton Corp. started a construction job with a total contract price
ID: 2470641 • Letter: D
Question
During 2007, Eaton Corp. started a construction job with a total contract price of $3,500,000. The job was completed on December 15, 2008. Additional data are as follows:
2007 2008
Actual costs incurred $1,350,000 $1,525,000
Estimated remaining costs 1,350,000 —
Billed to customer 1,200,000 2,300,000
Received from customer 1,000,000 2,400,000
Under the completed-contract method, what amount should Eaton recognize as gross profit for 2008?
a. $225,000
b. $312,500
c. $475,000
d. $625,000
Explanation / Answer
A. $225000
Degree of completion of work
2007
= cost incurred/ total estimated cost. 135000/(135000+135000) = 50%
2008 = 100%
2007, contract revenue = 3500000 × 50% = $175000
Cost incurred. = $1350000
Profit. = $400000
2008
Contract revenue = $3500000
Less Contract cost = 2875000( 1350000 + 1525000)
Profit till date. = $625000
Profit recogniGED in 2007 = $400000
Profit for 2008. = $ 225000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.