Oradell Company sells its single product at $60 per unit and incurs the followin
ID: 2469524 • Letter: O
Question
Oradell Company sells its single product at $60 per unit and incurs the following costs per unit of product:
Direct material $16
Direct labor 12
Variable manufacturing overhead 7
Selling expenses 5
Ordell’s annual fixed cost is $880,000, and Oradell is subject to a 30% income tax rate
a)The production and sales volume of $4,000 units of product per month would result in an annual after tax income (loss) for Oradell Company of a. $80,000 b. $(800,000) c. $56,000 d. $(560,000)
b) The number of units of product that Oradell Company must sell annually to breakeven is a. 22,000 units b. 44,000 units c. 35,200 units d. 30,800 units
c) The annual sales revenue required by Oradell Company in order to achieve after-tax net income of $224,000 for the year is a. $3,600,000 b. $3,312,000 c. $1,656,000 d. $3,110,400
please how do i do this?
Explanation / Answer
Selling price = $60
Less: Variable Cost
Direct Material = $16
Direct Labour = $12
Variable Manu. O/h = $7
Selling Expenses = $5
Total Variable cost per unit = $40
Contribution Margin = $60 - $40 = $20
a.) C. $56,000
Production and Sales volume of 4000 units per month
Contribution margin of 4000 units = 4000 * 12 * $20 = $960,000
less: Fixed Cost = -$880,000
Profit = $80,000
Less: Income Tax @30% = -$24,000
Net income after Tax = $56,000
b.) b. 44,000 units
Break even = Total Fixed Cost / Variable Cost per unit
= 880000 / 20
= 44,000 units
c.) a. $3,600,000
Annual Sales revenue to achive $224,000 after tax income
before tax income = 224000 * 100 / 70 = $320,000
sales require = required Income + fixed cost / Variable cost per unit
= 320000 + 880000 / 20 = 60,000 units
Sales revenue = 60,000 * 60 = $3,600,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.