Frank Company operates a cafeteria for its employees. The number of meals served
ID: 2469505 • Letter: F
Question
Frank Company operates a cafeteria for its employees. The number of meals served each week over the last seven weeks, along with the total costs of operating the cafeteria are given below: Meals served Cafeteria costs Week 1 1,500 (Cafeteria cost) $4,800 Week 2 (1,600meal, $5,080cost) Week 3 (1,800, $5,280) Week 4 (1,450meals, $4,900 cost) Week 5 (1,200meal, $4,000cost) Week 6 (1,650, $5,100) Week 7 (1,900, $5,400) Assume that the relevant range includes all of the activity levels mentioned in this problem. 3) Assume that the cafeteria expects to serve 1,850 meals during Week 8. Using the high-low method, the expected total cost of the cafeteria would be:
A) $5,340 B) $5,180 C) $5,300 D) $4,375
Explanation / Answer
variable cost=high cost -low cost/high -low meals=5,400-4,000/1900-1200=$2.00 per unit
Fixed cost=
week5
4,000-1200*2=$1,600.
total cost at 1,850 meals=1,850*2.00+1,600=$5,300.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.