Shed Industries produces two products. The products\' identified costs are as fo
ID: 2469082 • Letter: S
Question
Shed Industries produces two products. The products' identified costs are as follows:
Product A
Product B
Direct materials
$27,000
$22,000
Direct labor
19,000
31,000
The company's overhead costs of $150,000 are allocated based on direct labor cost. Assume 11,000 units of product A and 10,000 units of Product B are produced. What is the cost per unit for product B?(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
a. $14.60
b. $5.30
c. $15.00
d. None of these answers is correct.
Product A
Product B
Direct materials
$27,000
$22,000
Direct labor
19,000
31,000
Explanation / Answer
Total direct labor cost = 19000 +31000 = 50000
Overhead cost per direct labor cost = 150,000 / 50,000 = $ 3 per Direct labor cost
correct option is "A"
A B Direct material 27000 22000 Direct labor 19000 31000 Overhead 57000 [19000*3] 93000 [31000*3] Total cost 103000 146000 unit cost = Total cost /number of units 146,000 / 10000 = $ 14.60 per unitRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.