Astro Co. sold 20,000 units of its only product and incurred a $50,000 loss (ign
ID: 2469068 • Letter: A
Question
Astro Co. sold 20,000 units of its only product and incurred a $50,000 loss (ignoring taxes) tor the current year as shown here. During a planning session tor year 2016's activities, the production manager notes that variable costs can be reduced 50% by installing a machine that automates several operations To obtain these savings, the company must increase its annual fixed costs by $200,000 The maximum output capacity of the company is 40.000 units per year. Compute the break-even point in dollar sales for year 2015.Explanation / Answer
Break even point in units=Fixed cost/Contribution margin per unit
Contribution margin=Sales-Variable cost
Sales=1000000
Variable cost=800000
Contribution margin=1000000-800000=200000
Contribution margin per unit=200000/20000=$10 per unit
Contribution margin ratio=Contribution margin as % of sales=Contribution margin/Sales *100=200000/1000000*100=20%
Break even point in units=Fixed cost/Contribution per unit=250000/10=25000 units
Break even point in sales=Break even in units * Selling price=25000*50=$1250000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.