Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2468821 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below:

Job Standard Hours Standard Rate Standard Cost

Motor tune-up 1.50 $6.20 $9.30

The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 230 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups:

Labor rate variance $ 294 F

Labor spending variance $ 605 U

Required:

1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week.

2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.)

.

2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

SRSH                                                                      SRAH                                                                     ARAH

6.20 x 345                                                            6.20 x 490                                                            5.6   x 490

=$2,139                                         =3,038                                                                         =2,744

SR=Standard Rate per Labor hr=$6.20

SH= Standard hrs required for actual production= 1.5 x 230= 345 hrs

AH= Actual hrs worked=?

AR= Actual Rate per labor hr=?

Direct Labor Spending Variance= SRSH- ARAH=$605 U

                                                         = 2,139 – ARAH= - $ 605

                                                          ARAH= 2,139 +605

                                                           ARAH= $2,744             

Direct Labor Rate Variance= SRAH- ARAH=$294 F

                                                 =SRAH- 2,744= 294

                                                 SRAH= 2,744+294

                                                  SRAH=$3,038

1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week.

AH=3,038/6.2=490 Hrs

2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week.

          ARAH= $2,744      

AR=2,744/490

      =$5.60

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote