Becton Labs, Inc., produces various chemical compounds for industrial use. One c
ID: 2468742 • Letter: B
Question
Becton Labs, Inc., produces various chemical compounds for industrial use. One compound, called Fludex, is prepared using an elaborate distilling process. The company has developed standard costs for one unit of Fludex, as follows: Standard Price or Rate $29.00 per ounce $12.00 per hour $ 3.50 per hour Standard Standard Quantity Cost Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead0.60 hours 2.60 ounces 0.60 hours $75.40 7.20 2.10 $84.70 During November, the following activity was recorded relative to production of Fludex: a. Materials purchased, 14,000 ounces at a cost of $388,500 b. There was no beginning inventory of materials; however, at the end of the month, 2,950 ounces of material remained in ending inventory c. The company employs 22 lab technicians to work on the production of Fludex. During November, they worked an average of 150 hours at an average rate of $11.00 per hour. d. Variable manufacturing overhead is assigned to Fludex on the basis of direct labor-hours. Variable manufacturing overhead costs during November totaled $5,500 e. During November, 4,200 good units of Fludex were produced Required 1. For direct materials a. Compute the price and quantity variances. (Round your "price per ounce" answers to 2 decimal places. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable and "None" for no effect (i.e., zero variance).) Variance Materials price variance Variance Materials quantity varianceExplanation / Answer
1.
a)
- Material Price variance = ( Standar rate - Actual Rate )* Actual Quantity
Material Price variance = ( $29 - $27.75) * 14,000 = $17,500 F
Actual rate = $388,500 / 14,000 = $27.75
- Material quantity variance = (Standard Qty - Actual Qty) * Standard rate
Material quantity variance = (10,920 - 11,050) * $29 = $3,770 Unfavorable
Standard Qty = 4200*2.6 = 10,920
Actual Qty = 14,000 - 2,950 = 11,050
b) YES
2.
a)
- Labor rate variance = (Standard rate - Actual rate ) * Actual Hours
Labor rate variance = ($12 - $11) * 3,300 = $3,300 Favorable
Actual hours = 22*150 = 3,300
- Labor efficiency variance = (Standard hours - Actual Hours ) * Standard rate
Labor efficiency variance = ( 2520 - 3,300) * $12 = $9,360 Unfavorable
Standard hours = 4200 * 0.60 = 2520
b)
NO
3.
-Variable Overhead rate Variance = (Standard rate - Actual rate ) * Actual Hours
Variable Overhead rate Variance = ($3.50 -$1.67) * 3,300 = $6,039 Favorable
Actual rate = 5,500 / 3,300 = 1.67
- Variable Overhead efficiency Variance = (Standard hours - Actual Hours ) * Standard rate
Variable Overhead efficiency Variance = ( 2520 - 3,300) * 3.50 = $2,730 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.