Question 5 (2 points) Valdosta State University has two colleges, College of Bus
ID: 2467800 • Letter: Q
Question
Question 5 (2 points)
Valdosta State University has two colleges, College of Business Administration (COBA) & College of Education (COE). The two support departments are Physical Plant & the Library. The costs incurred in each of these departments is as follows:
COBA
$ 90,000
COE
$ 70,000
Physical Plant
$120,000
Library
$ 80,000
The actual level of support is as follows:
Supplied by
Used by
Physical Plant
Library
COBA
COE
Physical Plant
40%
35%
25%
Library
20%
50%
30%
Determine the:
Cost allocated to COBA using the direct method
Cost allocated to COBA using the step-down method (allocating Library first)
Cost allocated to COBA using the reciprocal method
Question 6 (2 points)
Trident Company produces two varieties of pine wood, A & B, from a common processing of lumber. The amount of each product produced in March 2001 is 24,000 square feet and 28,000 square feet respectively. A is a superior grade pine and sells for $6 per square foot. B sells for $5 per square foot. The additional processing costs for A & B are $48,000 and $15,000 respectively. The joint processing cost is $125,000.
Determine the following:
Joint cost allocated to each product A & B using the physical volume method, relative sales value method, and net realizable value method.
The unit cost of each product using the net realizable value method
COBA
$ 90,000
COE
$ 70,000
Physical Plant
$120,000
Library
$ 80,000
Explanation / Answer
A) Under direct method:
Calculation of the ratios based on which the service department costs will be allocated to producing departments:
Physiscal Plant cost will be allocated based on the following ratio
COBA: COE = 35: 25= 7:5
Physiscal Plant overhead cost allocated to:
COBA department = (7/12) x $120000 = $70000
Library cost will be allocated based on the following ratio
COBA: COE = 50: 30=5:3
Library overhead cost allocated to:
COBA department = (5/8) x $80000 = $50000
Total cost allocated to COBA = $90000 + $70000 + $50000 = $210000
B) Sequential Method:
First , Library overhead cost will be allocated to the other three departments in the following ratio
Plant : COBA : COE= 20:50:30 = 2:5:3
Plant = (2/10) x $80000 = $16000
COBA = (5/10) * $80000 = $40000
Assembly = (3/10) * $80000 = $24000
After allocation, Physical Plant cost to be allocated to the COBA and COE becomes $120000+$16000= $136000
Thereafter, the Physical Plant cost will be allocated to the production departments in the following ratio :
COBA Department : COE Department = 35:25= 7:5
Therfore Cost allocated to COBA = $90000 + $40000 + (7/12) * $136000 = $209333
C) Reciprocal Method:
Let, P and L are the variables that represent the total costs to allocate from each of these service departments.
The equations that could be formed are:
P = 120000 + 0.20L ---------------(1)
L = 80000 + 0.40P ----------------(2)
solving (1) and (2) we get
P = 120000 + 0.20 x (80000 + 0.40P)
0.92P = 136000
P = 136000 / 0.92 = $147826
From (2) we get, L = 80000 + 0.4*$147826 = $139130
Physical plant Library COBA COE Total Overhead costs prior to allocation $ 1,20,000 $ 80,000 $ 90,000 $ 70,000 Physical plant cost apportioned $ -1,20,000 $ 70,000 $ 50,000 maintenace department cost apportioned $ -80,000 $ 50,000 $ 30,000 Total overhead cost after reallocation $ 2,10,000 $ 1,50,000 $ 3,60,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.