Timmer Company signs a lease agreement dated January 1, 2013, that provides for
ID: 2467618 • Letter: T
Question
Timmer Company signs a lease agreement dated January 1, 2013, that provides for it to lease equipment from Landau Company beginning January 1, 2013. The lease terms, provisions, and related events are as follows: The lease is noncancelable and has a term of 5 years. The annual rentals are $83,222.92, payable at the end of each year, and provide Landau with a 12% annual rate of return on its net investment. Timmer agrees to pay all executory costs at the end of each year. In 2013, these were insurance, $3,760; property taxes, $5,440. In 2014: insurance, $3,100; property taxes, $5,330. There is no renewal or bargain purchase option. Timmer estimates that the equipment has a fair value of $300,000, an economic life of 5 years, and a zero residual value. Timmer's incremental borrowing rate is 16%, it knows the rate implicit in the lease, and it uses the straightline method to record depreciation on similar equipment
Prepare journal entries on the books of Timmer for 2013 and 2014.
I've prepared how the spread sheet is on this question and only need the questions to the ? mark. Thanks for you help!
2013 Jan 1 Leased Equipment 300,000
2013 Jan 1 Lease Equipment 300,000
Dec 31 Capital Lease Obligation 47,222.92
Dec 31 Interest Expense 36,000
Dec 31 Cash 83,222.92
Executory Costs: Insurance Expense $3,760
Executory Costs: Property Tax Expense $5,440
Executory Costs: Cash ?
Depreciation: Depreciation Expense: Leased Equipment ?
Depreciation: Accumulated Depreciation: Leased Equipment ?
2014 Dec 31 Payment: Capital Lease Obligation 52,889.67
2014 Dec 31 Payment: Interest Expense 30,333.25
2014 Dec 31 Payment: Cash 83,222.92
Dec 31 Executory Costs: Insurance Expense 3,100
Dec.31 Executory Costs: Propety Tax $5,330
Dec.31 Executory Costs: Cash ?
Depreciation: Depreciation Expense: Leased Equipment ?
Depreciation: Accumulated Depreciation: Leased Equipment ?
Explanation / Answer
2013
Executory Costs: Cash = Insurance Expense $3,760+Property Tax Expense $5,440 =$9200
Depreciation: Depreciation Expense: Leased Equipment = $300,000/5years= $60,000
2014
Executory Costs: Cash = Insurance Expense $3,100+Property Tax Expense $5,330=$8,430
Depreciation: Depreciation Expense: Leased Equipment = $300,000/5years= $60,000
Accumulated Depreciation= $60,000 (2013)+$60,000=$120,000
1. Present value = Lease payments x PV factor for 5 rents at 12% (asset and liab) = $83,222.92 x 3.604776 300,000.0Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.