Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Account Current year Prior year Net sales (all credit) $520,125 $499,500 Cost of

ID: 2467198 • Letter: A

Question

Account

Current year

Prior year

Net sales (all credit)

$520,125

$499,500

Cost of goods sold

$375,960

$353,600

Gross profit

$144,165

$145,900

Income from operations

$ 95,500

$ 79,900

Interest expense

$ 23,500

$ 19,500

Net income

$ 57,600

$ 51,600

Cash

$ 30,600

$ 15,900

Accounts receivable, net

$ 33,800

$ 23,200

Inventory

$ 42,000

$ 30,300

Prepaid expenses

$ 2,000

$ 1,500

Total current assets

$ 108,400

$ 70,900

Total long-term assets

$ 62,000

$ 38,000

Total current liabilities

$ 46,000

$ 41,600

Total long-term liabilities

$ 20,000

$ 22,700

Common stock, no par,

3,000 shares, value $50/share

$ 30,000

$ 30,000

a.What is the inventory turnover for the current year?

b.What is days' sales in receivables for the current year?

c.What is the book value per share of common stock for the current year?

d.What is the price-earnings ratio for the current year?

e.What is the rate of return on total assets for the current year?

Account

Current year

Prior year

Net sales (all credit)

$520,125

$499,500

Cost of goods sold

$375,960

$353,600

Gross profit

$144,165

$145,900

Income from operations

$ 95,500

$ 79,900

Interest expense

$ 23,500

$ 19,500

Net income

$ 57,600

$ 51,600

Cash

$ 30,600

$ 15,900

Accounts receivable, net

$ 33,800

$ 23,200

Inventory

$ 42,000

$ 30,300

Prepaid expenses

$ 2,000

$ 1,500

Total current assets

$ 108,400

$ 70,900

Total long-term assets

$ 62,000

$ 38,000

Total current liabilities

$ 46,000

$ 41,600

Total long-term liabilities

$ 20,000

$ 22,700

Common stock, no par,

3,000 shares, value $50/share

$ 30,000

$ 30,000

Explanation / Answer

a. Inventory Turnover = Cost of goods sold / Average inventory = 375,960 / 36,150 = 10.4 times

b. Days sales in receivables = 365/ Receivables turnover = 365/ Sales x Average receivables = 365 / 520,125 x 28,500

= 20 days

c. Book value per share = Total assets - Total liabilities / Number of shares of common stock = (170,400 -66,000) / 3,000 = $ 34.8

d. Price earnings ratio = Market price per share / Earnings per share = 50 / 19.2 = 2.60 times

e. Rate of return on total assets = Net income / Total assets = 57,600 / 170,400 x 100 = 33.80%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote