Dawson Toys, Ltd., produces a toy called the Maze. The company has recently esta
ID: 2466739 • Letter: D
Question
Dawson Toys, Ltd., produces a toy called the Maze. The company has recently established a standard cost system to help control costs and has established the following standards for the Maze toy: Direct materials: 7 microns per toy at $0.33 per micron Direct labor: 1.2 hours per toy at $7.00 per hour During July, the company produced 5,500 Maze toys. Production data for the month on the toy follow: Direct materials: 74,000 microns were purchased at a cost of $0.29 per micron. 25,875 of these microns were still in inventory at the end of the month. Direct labor: 7,200 direct labor-hours were worked at a cost of $54,720.
Compute the following variances for July: The materials price and quantity variances.
The labor rate and efficiency variances.
Explanation / Answer
PRODUCTION IN JULY =5500 MAZE TOYS
STANDARD COST OF MATERIAL= 7*5500*$0.33=$12705,
STANDARD QUANTITY OF MATERIAL=7*5500=38500
ACTUAL COST OF MATERIAL=74000-25875*.29=$13956.25
MATERIAL PRICE VARRIANCE=STD COST-ACTUAL COST *ACTUAL QTY REQUIRED
= .33-.29*48125=1925 FAVOURABLE
QUANTITY VARRIANCE= STD QTY-ACTUAL QTY*STD COST
= 38500-48125*.33=3176.25 UFAVOURABLE
STANDARD COST OF DIRECT LABOUR HOUR= 1.2*5500*7=$46200
STANDARD LABOUR HOURS= 1.2*5500= 6600 HOURS
ACTUAL COST OF LABOUR= $54720
LABOUR RATE VARRIANCE= STD RATE- ACTUAL RATE*ACTUAL HOURS REQUIRED
=7-7.6*7200=4320 UNFAVOURABLE
LABOUR EFFICIANCY VARRIANCE=STD HOUR-ACTUAL HOUR*STD RATE/HOUR
6600-7200*7=4200 UNFAVOUABLE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.