Exercise 19-9 The pretax financial income (or loss) figures for Jenny Spangler C
ID: 2466705 • Letter: E
Question
Exercise 19-9
The pretax financial income (or loss) figures for Jenny Spangler Company are as follows.
Pretax financial income (or loss) and taxable income (loss) were the same for all years involved. Assume a 45% tax rate for 2009 and 2010 and a 40% tax rate for the remaining years.
Prepare the journal entries for the years 2011 to 2015 to record income tax expense and the effects of the net operating loss carrybacks and carryforwards assuming Jenny Spangler Company uses the carryback provision. All income and losses relate to normal operations. (In recording the benefits of a loss carryforward, assume that no valuation account is deemed necessary.)
Explanation / Answer
2011
Pretax financial income = 87700
There is no temprorary difference , so there would be no deffered tax
Income tax Expenses & Income Tax liability = 87700*40% = $ 35080
Journal Entry
2012
Pretax financial income = -180600
There is no temprorary difference other than the current year losses
Tax Liability = 0
Deffered Tax Asset to be created = 180600*40% = 72240
Income Tax Expenses = -180600*40% =- 72240
Journal Entry
2013
Pretax financial income = -384100
There is no temprorary difference other than the current year losses
Tax Liability = 0
Additional Deffered Tax Asset to be created = 384100*40% = 153640
Income Tax Expenses = -384100*40% = -153640
Journal Entry
2014
Pretax financial income = 131400
There is no temprorary difference other than carry over losses adjusted
Total carry over losses = 564700
Income Tax liability = (131400-131400) *40% = 0
After adjusting , still remain carry over losses = 564700-131400 = 433300
Deffered Tax Asset to be reversed = 131400*40% = 52560
Income Tax Expenses = 131400*40% = 52560
Journal Entry
2015
Pretax financial income = 110900
There is no temprorary difference other than carry over losses adjusted
Total carry over losses = 433300
Income Tax liability = (110900-110900) *40% = 0
After adjusting , still remain carry over losses = 433300-110900 = 322400
Deffered Tax Asset to be reversed = 110900*40% = 44360
Income Tax Expenses = 110900*40% = 44360
Journal Entry
Account Title & Explaination Debit Credit Income Tax Expenses 35080 Income Tax Payable 35080Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.