Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On June 30. 2016. Singleton Computers issued 8% stated rate bonds with a face am

ID: 2466598 • Letter: O

Question

On June 30. 2016. Singleton Computers issued 8% stated rate bonds with a face amount of $100 million. The bonds mature on June 30. 2031 (15 years). The market rate of interest for similar bond issues was 7% (3.5% semiannual rate). Interest is paid semiannually (4.0%) on June 30 and December 31. beginning on December 31. 2016. (FV of $1, PV of $1, FVAof $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) Determine the price of the bonds on June 30. 2016. Calculate the interest expense Singleton reports in 2016 for these bonds using the effective interest method.

Explanation / Answer

Solution:

1. Calculation of price of the bonds on June 30, 2016

Number of interest payment (n) = 15 x 2 = 30

Coupon Interest = 8% p.a. or 4% semi annually

Market Rate of Return = 7% p.a. or 3.5% semiannually

Price of the Bonds = Interest x PVIFA (3.5%, 30) + Maturity Value x PVIF (3.5%, 30)

= (4 x 18.392) + (100 x 0.356)

= $73.568 + $35.60

= $109.16 or $109

Present Value of Interest = $4 x 18.392 = $73.57

Present Value of Principal (Maturity Value) = $100 x 0.356 = $35.60

Price of bonds = $109.16 Million or $109 Million (rounded off)

2. Interest Expenses for 2016

Issue Price of Bonds = 109 Million

Par Value of Bonds = 100 Million

Since issue price is higher than par value, bonds are issued at premium.

Premium on Bonds Payable = $109 – 100 = 9 Million

9 Million Premium on Bonds is amortized over the life of bonds.

The amount to be amortized on each interest payment = 9 million / 30 = $300,000

Book Value of Bonds as on June 30, 2016 = $109,000,000

Interest Expenses by effective interest rate method = Book Value at beginning of the year x market Rate of return or effective interest rate

Interest Expenses on 06/30/2016 = Nil

Interest Expenses on 12/31/2016 = Book Value x Market Rate of Return = $109,000,000 x 3.5% = $381,500

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote