Allen Boating Company manufactures specials metallic materials and decorative fi
ID: 2466425 • Letter: A
Question
Allen Boating Company manufactures specials metallic materials and decorative fittings for luxury yachts that require highly skilled labor. Allen uses standard costs to prepare its flexible budget. For the first quarter of the year, direct materials and direct labor standards for one of their popular products were as follows:
Direct materials: 3 pounds per unit; $12 per pound Direct labor: 5 hours per unit; $16 per hour
Allen produced 8,000 units during the quarter. At the end of the quarter, an examination of the direct materials records showed that the company used 31,500 pounds of direct materials and actual total materials costs were $3000,000.
Calculate the direct material cost variance and the direct material efficiency variance.
Explanation / Answer
SQSP AQSP AQAP
=24,000 x 12 =31,500 x 12 =$300,000
=$288,000 =$378,000
SP= Standard Price per pound of Material= $12
SQ= Standard Quantity for Actual Production = 3 x 8,000=24,000 pounds
AQ= Actual Quantity of Material used =31,500 pounds
AQAP=Actual Material Cost= $300,000
Direct Material Cost =SQSP-AQAP=$288,000-$300,000= $12,000 U
Direct Material Efficiency Variance= SQSP- AQSP=$288,000-$378,000=$90,000 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.