Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During the months of January and February, Axe Corporation purchased goods from

ID: 2466017 • Letter: D

Question

During the months of January and February, Axe Corporation purchased goods from three suppliers. The sequence of events was as follows: Jan. 6 Purchased goods for S800 from Green with terms 3/12, n/45. 6 Purchased goods from Munoz for $600 with terms 2.5/12, n/45. 14 Paid Green in full. Feb. 2 Paid Munoz in full. 28 Purchased goods for S100 from Reynolds with terms 2.5/12, n/45. Assume that Axe uses a perpetual inventory system, the company had no inventory on hand at the beginning of January, and no sales were made during January and February. Calculate the cost of inventory as of February 28.

Explanation / Answer

Answer:

Total purchases made by Axe corporation = 800+600+100 = 1500

Less: Discount grom Green (800*3%) = 24

Cost of inventory as of February 28 = 1500 - 24 = $1476

(Note: Discount only from green is considered because Axe made payment within 12 days to only Green)