Nona Inc., which produces a single product, has prepared the following standard
ID: 2465569 • Letter: N
Question
Nona Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials (6 pounds at $1.60 per pound) $9.60 Direct labor (4 hours at $13.00 per hour) $52.00 During the month of April, the company manufactures 320 units and incurs the following actual costs. Direct materials purchased and used (2,000 pounds) $3,600 Direct labor (1,290 hours) $16,615 Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor. Total materials variance $ Materials price variance $ Materials quantity variance $ Total labor variance $ Labor price variance $ Labor quantity variance
Explanation / Answer
Answer:-
Calculation of Material and Labour Variance as given below:-
Material price variance = AQ (SP-AP)
= 2000(1.60-1.80) = 400 ADVERSE
Material quantity variance = SP (SQ-AQ)
= 1.60 (1920-2000) = 128 ADVERSE
Total Material Variance = SQ* AO/SO
= 6*320/1= 1920
Labour price variance = AT (SR- AR)
= 1290 (13-12.88) = 155 FAVORABLE
Labour efficiency variance = SR ( ST-AT)
= 13 (1280-1290) = 130 ADVERSE
Total Labour variance = ST* AO/SO = 4*320/1 = 1280
AQ STAND FOR ACTUAL QUANTITY
SP STAND FOR STANDARD PRICE
AP STAND FOR ACTUAL PRICE
AT STAND FOR ACTUAL TIME
SR STAND FOR STANDARD RATE
AR STAND FOR ACTUAL RATE
AO STAND FOR ACTUAL OUTPUT
SO STAND FOR STANDARD OUTPUT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.