Given the following data: 16.0% 12.0% 52.0% 39.0% CS Company has a profit margin
ID: 2464946 • Letter: G
Question
Given the following data:
16.0%
12.0%
52.0%
39.0%
CS Company has a profit margin of 8%. Sales are $565,000, net operating income is $45,200, and average operating assets are $139,000. What is the company's return on investment (ROI)?
4.1
8.0%
32.5%
0.2
Last year a company had sales of $340,000, a turnover of 2.5, and a return on investment of 47.5%. The company's net operating income for the year was:
$96,900
$136,000
$161,500
$64,600
For the past year, Allargando Company recorded sales of $423,000 and average operating assets of $282,000. What is the margin that Allargando Company needed to earn in order to achieve an ROI of 27%?
18%
27%
1.5%
3.7%
Chabot Company had the following results last year: net operating income, $8,930; turnover, 4; and ROI 19%. Chabot Company's average operating assets were:
$4,241,750
$3,572,000
$35,720
$47,000
Average operating assets $1,372,000 Total liabilities $144,060 Sales $1,029,000 Contribution margin $535,080 Net operating income $164,640Explanation / Answer
1) ROI=Net operating income/Avg operating assets = 164640/1372000 = 12%
2) ROI=Net operating income/Avg operating assets = 45200/139000 = 32.5%
3) Operating assets = Sales/Turnover ratio=340000/2.5 = 136000
Operating income = Operating assets * ROI = 136000*47.5% = 64600
4) Margin = Desired profit / sales =282000*27%/423000= 18%
5) Average operating assets = Net operating income/ROI =8930/19% = 47000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.