Orange Corp. constructed a machine at a total cost of $80 million. Construction
ID: 2464927 • Letter: O
Question
Orange Corp. constructed a machine at a total cost of $80 million. Construction was completed at the end of 2012 and the machine was placed in service at the beginning of 2013. The machine was being depreciated over a 10-year life using the sum-of-the-years'-digits method. The residual value is expected to be $6 million. At the beginning of 2016, Orange decided to change to the straight-line method. Ignoring income taxes, what will be Orange's depreciation expense for 2016? (Do not round your intermediate calculation and round final answer to 1 decimal place.)
$12.2 million.
$5.4 million.
$6.2 million.
$7.4 million.
Explanation / Answer
Sum of year digit = n(n+1)/2 = 10X(10+1)/2 = 55
Depreciation for first three years = 74 X (10+9+8)/55 = 36.33 million
Book value of the medicine = 80 - 36.33 = $43.67 milion
Depreciation for 2016 = (43.67 - 6)/7 = $5.4 million i.e. Option B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.