Linton Company purchased a delivery truck for $31,000 on January 1, 2017. The tr
ID: 2464813 • Letter: L
Question
Linton Company purchased a delivery truck for $31,000 on January 1, 2017. The truck has an expected salvage value of $1,700, and is expected to be driven 108,000 miles over its estimated useful life of 8 years. Actual miles driven were 12,200 in 2017 and 11,200 in 2018.
The first part of the question had me calculate depreciation expense per mile under units-of-activity method, which is .27 per mile.
The following is the part I need help with: Please explain how to calculate as well, thanks
Compute depreciation expense for 2017 and 2018 using (1) the straight-line method, (2) the units-of-activity method, and (3) the double-declining-balance method.
Explanation / Answer
A)Depreciation under Straight line
Depreciation per year = (cost -salvage)/life
= (31000 -1700)/ 8
= 29300/ 8 =$ 3662.50 per year
2017 = 3662.5
2018 = 3662.5
2)Units of activity
Depreciation = (31000-1700)/108000
= .2713 per miles
2017 = .2713 * 12200 = $ 3309.81
2018 = .2713 * 11200 = $ 3038.56
3)Double declining rate :2 /Useful life = 2/8 = 25%
2017 = 31000*.25 = 7750
2018 = (31000-7750)*.25 = 5812.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.