Using Process Costs For Decision Making The costs of energy consumed in producin
ID: 2464791 • Letter: U
Question
Using Process Costs For Decision Making
The costs of energy consumed in producing good units in the Bottling Department were $38,080 and $40,535 for August and September, respectively. The number of equivalent units produced in August and September were 54,400 ounces, and 60,500 ounces, respectively. Evaluate the change in the cost of energy between the two months.
Round all answers to the nearest whole cent.
The cost of energy has appeared to SelectdecreaseincreaseItem 3 by $ _____ per ounce between August and September.
Energy cost per ounce, August $ Energy cost per ounce, September $Explanation / Answer
Energy cost per ounce, August=$38,080 /54,400 ounces=0.7 per ounce
Energy cost per ounce, September=$40,535/60,500 ounces=0.67per ounce
The cost of energy has appeared to SelectdecreaseincreaseItem 3 by $ 0.3 per ounce between August and September.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.