The Doll Company estimates the cost of its physical inventory at March 31, 2012
ID: 2464759 • Letter: T
Question
The Doll Company estimates the cost of its physical inventory at March 31, 2012 for use in an interim financial statement. The rate of markup on sales is 20%. The following account balances are available:
Inventory March 1, 2012
$160,000
Purchases during March
86,000
Purchase returns
4,000
Sales during March
140,000
REQUIRED:
Estimate the cost of inventory at March 31.
Inventory March 1, 2012
$160,000
Purchases during March
86,000
Purchase returns
4,000
Sales during March
140,000
Explanation / Answer
The cost of inventory at March 31 was $ 130,000
Workings:
Markup on sales = 140,000 / 100 x 20 = $ 28,000
Hence, cost of goods sold = $ 140,000- $ 28,000 = $ 112,000
Cost of goods sold = Beginning Inventory + Net Purchases - Ending Inventory
Or Ending Inventory = 160,000 + 82,000 - 112,000 = $ 130,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.