Given the following data, calculate product cost per unit under variable costing
ID: 2464751 • Letter: G
Question
Given the following data, calculate product cost per unit under variable costing. $7 per unit $13,30 per unit $11,00 per unit $11,60 per unit $16,50 per unit A company is currently operating at 75% capacity and producing 3,000 units. Current cost information relating to this production is shown in the table below. Two company has been approached by a customer with a request for a 200-unit special. What is the minimum per unit sales price that management would accept for this order if the company wishes to increase current profits? Any amount over $43 per unit Any amount over $17 per unit Any amount over $21 per unit Any amount over $13 per unit Any amount over $22 per unit Under absorption costing, a company had the following unit costs when 9,000 units were produced.Explanation / Answer
Answer to Question No 2:
Direct Labour = $ 8 per unit
Direct Mateial = $ 3 per uni
Varaible Overhead per unit (30000/50000) = $ 0.6 per unit
Total Varaible Cost = $ 11.60
Fixed Cost per unit (85,000/50,000) = $ 1.70
Therefore, Product Cost per unit = 11.6 + 1.7 = $ 13.30
The Answer is $ 13.30
Answer to Question No 3:
Direct Materila = $ 7
Direct Labour = $ 6
Varaible Overhead = $ 4
Total Varaible Cost = $ 17
The Minimum price = Any amount over $ 17 per unit
The Answer is Any amount over $ 17 per unit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.