Hu Corp. had the following stock issued and outstanding at January 1, 2010: 50,0
ID: 2464567 • Letter: H
Question
Hu Corp. had the following stock issued and outstanding at January 1, 2010: 50,000 shares of no-par common stock. 10,000 shares of $100 par. 3 percent, cumulative preferred stock. (Dividends are in arrears for one year, 2009.) On February 1, 2010, Hu declared a $100,000 cash dividend to be paid March 31 to shareholders of record on March 10. What amount of dividends will be paid to the preferred shareholders versus the common shareholders? (Amounts to be deducted should be indicated with minus sign. Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Omit the "$" sign in your response.)Explanation / Answer
Solution:
The amount of dividends will be paid to the preferred shareholders versus the common shareholders:
Working Note:
Preferred stock = 10,000 x 100 = 1,000,000
Cash dividend for Preferred stock = 1,000,000 x 3% = 30,000
Cash dividend for Preferred stock arrears for one year = 1,000,000 x 3% = 30,000
Total Dividend Declared is 100,000
Total preferred stock dividend is 60,000 (30,000 + 30,000)
Amount of dividend available for common shareholders = 100,000 - 60,000 = 40,000
Amount Preferred Common Total dividend declared 100,000 60,000 40,000 Preferred Arrearage 30,000 30,000 - Current Preferred Dividend 30,000 30,000 - Available for Common 40,000 - 40,000 Distributed to Common 40,000 - 40,000 Total 100,000 60,000 40,000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.