On January 1, 2014, TCU Utilities issued $1,006,000 in bonds that mature in 4 ye
ID: 2464354 • Letter: O
Question
On January 1, 2014, TCU Utilities issued $1,006,000 in bonds that mature in 4 years. The bonds have a stated interest rate of 9 percent and pay interest on June 30 and December 31 each year. When the bonds were sold, the market rate of interest was 12 percent. The company uses the effective-interest amortization method.
What is the book value of the bonds on (a) June 30, 2014? and (b) December 31, 2014?
What amount of interest expense should be recorded on (a) June 30, 2014? and (b) December 31, 2014?
Explanation / Answer
PV = FV / (1+i)^n
Face Value
PV = $1,006,000 / 1.124
PV = $639,331
Interest Portion
PV = $45,270 * (1 –(1/ (1+i)n)) / i
PV = $45,270* (1 - 1.0458) / 0.045
PV=$45,270 x 6.595886
PV = $298,596
Issue Price: $639,331+298,596=$937,927
2. Interest Expense $937,927 * 0.12 *1/2 = $56,276for June 30; $948,933 * 0.12 * 1/2 = $56,936 for Dec. 31
3. Cash Interest $1,006,000 * 0.09 * 1/2 = $45,270
4. Book Value $56,276- $45,270 = $11,006 + $937,927 = $948,933 for June 30; $56,936 - $45,270 = $11,666+ $948,933 = $960,599
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.