Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At the beginning of 2015, your company buys a $31,600 piece of equipment that it

ID: 2464269 • Letter: A

Question

At the beginning of 2015, your company buys a $31,600 piece of equipment that it expects to use for 4 years. The equipment has an estimated residual value of 4,000. The company expects to produce a total of 200,000 units. Actual production is as follows: 44,000 units in 2015, 52,000 units in 2016, 48,000 units in 2017, and 56,000 units in 2018. Required: Determine the depreciable cost. Depreciable Cost________________Calculate the depreciation expense per year under the straight-line method. Use the straight-line method to prepare a depreciation schedule. Calculate the depreciation rate per unit under the units-of-production method. (Round your answer to 2 decimal places.) Depreciation Rate Per Unit_______________Use the units-of-production method to prepare a depreciation schedule. (Do not round your Depreciation rate per unit.)

Explanation / Answer

a) Depreciable cost = Asset total cost – residual value

= $ 31600 - $4000

= $27600

b) Depreciation expense per year under straight line method = depreciable cost / total life of asset

= $27600 / 4

= $ 6900

c) Straight line method depreciation schedule

Year

Depreciation expense

Accumulated depreciation

Net book value

Acquisition cost

31600

2015

6900

6900

24700

2016

6900

13800

17800

2017

6900

20700

10900

2018

6900

27600

4000 residual value

d) Depreciation expense per year under unit of production method = Depreciable cost / total expected production

= $27600 / 200000 units

= $ 0.138 per unit

e)

Year

Depreciation expense

Accumulated depreciation

Net book value

Acquisition cost

31600

2015

= 0.138 * 44000

= $6072

6072

25528

2016

= 0.138 * 52000

= 7176

13248

18352

2017

= 0.138 * 48000

= 6624

19872

11728

2018

= 0.138 * 56000

= 7728

27600

4000

Year

Depreciation expense

Accumulated depreciation

Net book value

Acquisition cost

31600

2015

6900

6900

24700

2016

6900

13800

17800

2017

6900

20700

10900

2018

6900

27600

4000 residual value

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote