On average. 10 new batches of parts are started through a certain plant each wee
ID: 2464205 • Letter: O
Question
On average. 10 new batches of parts are started through a certain plant each week. Average batch quantity is 75 parts that are processed through a sequence of ten machines. Setup time per machine per batch averages 5 hr, and average operation time per machine for each part is 10 min. Nonoperation time per batch at each machine averages 10 hr. There are 30 machines in the factory. Any machine can be set up for any type of batch processed in the plant. The plant operates 40 hr/wk. The plant manager complains that almost 65 hr of overtime must be authorized each week to keep up with the production schedule. Determine manufacturing lead time for an average order, weekly production capacity of the plant if all machines were operated at 100% utilization, current utilization ofExplanation / Answer
A) manufacturing lead time means the idle time of the maching for start the production
lead time = setup time per batch + non operation time per batch
= 5hrs + 10hrs*10machines
= 105 hrs
B ) Weekly production capacity @ 100% capacity
available hours= (30 machines/ 10) * 40 hour
= 120 hrs
production = 120 hrs*60/10
= 720 units
(it is assumed that there is no set up time )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.