Janos Company, which has only one product, has provided the following data conce
ID: 2463565 • Letter: J
Question
Janos Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price ............................................. $111 Units in beginning inventory ................... 300 Units produced......................................... 2,000 Units sold ................................................. 2,200 Units in ending inventory ........................ 100 Variable costs per unit: Direct materials..................................... $29 Direct labor ........................................... 30 Variable manufacturing overhead ......... 4 Variable selling and administrative ...... 9 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead ............. $34,000 Fixed selling and administrative........... 39,600 The company produces the same number of units every month, although the sales in units vary from month to month. The company's variable costs per unit and total fixed costs have been constant from month to month. 3. What is the unit product cost for the month under variable costing? A) $63 B) $80 C) $72 D) $89
Explanation / Answer
The Answer is " D" that is $ 89.
Direct Material = $ 29
Direct Labour = $ 30
Varaible Manufacturing Overheads = $ 4
Varaible Selling and administrative overheads = $ 9
Fixed Manufacturing Overheads (34000/2000) = 17
Total cost = $ 89
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.