At the end of the year, a company offered to buy 4,520 units of a product from X
ID: 2463489 • Letter: A
Question
At the end of the year, a company offered to buy 4,520 units of a product from X Company for $11.00 each instead of the company's regular price of $17.00 each. The following functional income statement is for the 65,500 units of the product that X Company has already made and sold to its regular customers:
Fixed cost of goods sold for the year was $119,865, and fixed selling and administrative costs were $73,360. The special order product has some unique features that will require additional material costs of $0.80 per unit and the rental of special equipment for $5,000.
5. Profit on the special order would be
6. Assume the following fact: regular variable selling and administrative costs include sales commissions equal to 3% of sales, but there will be no sales commissions on the special order. This will cause the special order profit to increase by
Explanation / Answer
Statement showing computations Particulars Amount Per unit = Costs/65,500 Sales 1,113,500.00 17.00 Variable Costs: Cost of goods sold=562645 - 119865 442,780.00 6.76 Selling and Admin Costs = 146720 - 73360 73,360.00 1.12 Total variable Costs 516,140.00 7.88 Contribtuion = Sales -VC 597,360.00 9.12 Fixed costs Cost of goods sold 119,865.00 Selling and Admin Costs 73,360.00 Total Fixed Costs 193,225.00 Income = contribution - FC 404,135.00 Q5 Statement showing computations for special order Particulars Amount Sales = 4520*11 49,720.00 Variable Costs: Cost of goods sold=4520*6.76 30,555.20 Additional mat = 4520*.80 3,616.00 Selling and Admin Costs=4520*1.12 5,062.40 Total variable Costs 39,233.60 Contribtuion = Sales -VC 10,486.40 Fixed costs Cost of goods sold Selling and Admin Costs Rent of special Equipment 5,000.00 Total Fixed Costs 5,000.00 Income = contribution - FC 5,486.40 Q6 Statement showing computations for special order Particulars Amount Sales = 4520*11 49,720.00 Variable Costs: Cost of goods sold=4520*6.76 30,555.20 Additional mat = 4520*.80 3,616.00 Selling and Admin Costs=4520*(1.12-17*.03) 2,757.20 Total variable Costs 36,928.40 Contribtuion = Sales -VC 12,791.60 Fixed costs Cost of goods sold Selling and Admin Costs Rent of special Equipment 5,000.00 Total Fixed Costs 5,000.00 Income = contribution - FC 7,791.60
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.