Starlight Glassware Company has the following standards and flexible-budget data
ID: 2462642 • Letter: S
Question
Starlight Glassware Company has the following standards and flexible-budget data.
Standard variable-overhead rate $ 6.00 per direct-labor hour
Standard quantity of direct labor 2 hours per unit of output
Budgeted fixed overhead $ 96,000
Budgeted output 24,000 units
Actual results for February are as follows:
Actual output 19,000 units
Actual variable overhead $ 304,000
Actual fixed overhead $ 92,000
Actual direct labor 45,000 hours
Required: Use the variance formulas to compute the following variances. (Indicate the effect of each variance by selecting "Favorable" or "Unfavorable". Select "None" and enter "0" for no effect (i.e., zero variance).)
Variable overhead spending variance
Variable overhead efficiency variance
Fixed overhead budget variance
Fixed overhead volume variance
Explanation / Answer
Variable overhead spending variance = Actual variable manufacturing overhead - Actual hours * Standard variable rate = 304000 - 45000 * 6 = 304000 - 270000 = 34000 unfavourable Variable overhead efficiency variance = ( Standard hours - Actual hours) * standard variable rate = (2 *19000 - 45000) * 6 = ( 38000 - 45000) * 6 = -7000 * 6 = 42000 unfavourable Fixed overhead budget variance = Actual fixed overhead - Budgeted fixed overhead = 92000 - 96000 = 4000 favourable Fixed overhead volume variance = Applied Fixed overhead - Budgeted fixed overhead = ( 2*45000 - 96000) 4 = ( 90000 - 96000) = 6000 favourale
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.