Buckingham Company uses a standard cost system for its production process and ap
ID: 2462641 • Letter: B
Question
Buckingham Company uses a standard cost system for its production process and applies overhead based on direct labor hours. The following information is available for May when Buckingham produced 4,500 units:
Standard:
DLH (Direct Labor Hour) per unit 2.50
Variable overhead per DLH $1.75
Fixed overhead per DLH $3.10
Budgeted variable overhead $21,875
Budgeted fixed overhead $38,750
Actual:
Direct labor hours 10,000
Variable overhead $26,250
Fixed overhead $38,000
Refer to Buckingham Company’s data. What is the variable overhead efficiency variance?
Explanation / Answer
SRSH SRAH ARAH
1.75 x 11,250 $ 1.75 x 10,000 $ 26,250
= 19,687.5 = 17,500
SH =Standard hours required for actual production = 2.5 x 4500 = 11,250
SR = Standard and rate = 1.75
AH = Actual hours = 10,000 hours
Variable overhead efficiency variance = SRSH – SRAH
= 19,687.5 – 17,500
= 2,187.5 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.