A.) Compute all of the materials and labor variances. (Round answers to 0 decima
ID: 2462486 • Letter: A
Question
A.) Compute all of the materials and labor variances. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.)
B.) Compute the total overhead variance.
Direct materials—1 pound plastic at $7.58 per pound $ 7.58 Direct labor—2.00 hours at $12.00 per hour 24.00 Variable manufacturing overhead 16.00 Fixed manufacturing overhead 12.00 Total standard cost per unit $59.58
The predetermined manufacturing overhead rate is $14 per direct labor hour ($28.00 ÷ 2.00). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 11,000 direct labor hours (5,500 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $88,000 ($8.00 per hour) and total fixed overhead costs of $66,000 ($6.00 per hour). Actual costs for October in producing 4,500 units were as follows.
Direct materials (4,680 pounds) $ 36,504 Direct labor (8,840 hours) 109,616 Variable overhead 93,868 Fixed overhead 34,132 Total manufacturing costs $274,120
The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored.
Explanation / Answer
Answer: A)
Total material variance= (AQ*AP)-(SQ*SP)
AP = 36504/4680 = $7.8
Total material variance=(4680*$7.8) - (4500*$7.58) = 36504-34110 = $2394 F
Material Price variance = (AQ*AP)-(AQ*SP)
Material Price variance =(4680*$7.8) - (4680*$7.58) = 36504 - 35474 = $1030 U
Material quantity variance = (AQ*SP)-(SQ*SP)
Material quantity variance =(4680*$7.58) - (4500*$7.58) = 35474 - 34110 = $1364 U
Total labor variance = (AH*AR)-(SH*SR)
AR = 109,616/8840 = $12.4
SH = 4500*2 = 9000
Total labor variance = (8840*$12.4)-(9000*$12) = 109616 - 108000 = $1616 U
Labour price variance = (AH*AR)-(AH*SR)
Labour price variance =(8840*$12.4)- (8840*12) = 109616 - 106080 = $3536 U
Labour quantity variance = (AH*SR)-(SH*SR)
Labour quantity variance =(8840*$12)-(9000*$12) = 106080 - 108000 = $1920 F
Answer: B)
Total overhead variance = Actual overhead - Overhead applied
Total overhead variance =(93,868+34,132) - (4500*14) = 128000 - 63000 = $65000 U
(Note: $14 = $8 variable + $6 Fixed)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.