You are planning to save for retirement over the next 30 years. To save for reti
ID: 2462335 • Letter: Y
Question
You are planning to save for retirement over the next 30 years. To save for retirement, you will invest $1,450 a month in a stock account in real dollars and $570 a month in a bond account in real dollars. The effective annual return of the stock account is expected to be 10 percent, and the bond account will earn 6 percent. When you retire, you will combine your money into an account with a 7 percent effective return. The inflation rate over this period is expected to be 3 percent. How much can you withdraw each month from your account in real terms assuming a 25-year withdrawal period? a) How much can you withdraw each month from your account in real terms assuming a 25-year withdrawal period? b) What is the nominal dollar amount of your last withdrawal?
Explanation / Answer
a) How much can you withdraw each month from your account in real terms assuming a 25-year withdrawal period?
Solution:
The value of the stock account at retirement is
= $1450 x ((((1 + (0.10 / 12)) ^ (30 x 12)) - 1) / (0.10 / 12))
=$1450 x (1 + 0.0083)360 - 1 / 0.0083
=$1450 x (1.0083)360 - 1 / 0.0083
=$1450 x 19.60 - 1 / 0.0083
= $1450 x 2,241
= $3,249,450
The value of the bond account at retirement is
= $570 x ((((1 + (0.06 / 12)) ^ (30 x 12)) -1) / (0.06 / 12))
=$570 x ((((1 + (0.005))360 -1) / 0.005
= $570 x (1.005)360 - 1 / 0.005
= $570 x 6.023 - 1 / 0.005
= $570 x 5.023 / 0.005
= $570 x 1004.5
= $572,622
The value of the two accounts combined is
$3,249,450 + $572,622 = $3,822,072
The monthly withdrawal from the combined account will be
= $3,822,072 / ((1 - (1 / ((1 + (0.07 / 12)) ^ (25 x 12)))) / (0.07 / 12))
= $3,822,072 / ((1 - (1 / ((1 + (0.0058)300)))) / 0.0058
= $3,822,072 / ((1 - (1 / ((1.0058)300)) / 0.0058
= $3,822,072 / ((1 - (1 / 5.6688 / 0.0058
= $3,822,072 / ((1 - 0.176 / 0.0058
= $3,822,072 /0.824 / 0.0058
= $3,822,072 /142.07
= $26,902.74 is the monthly withdrawal from the combined account
b) What is the nominal dollar amount of your last withdrawal?
Solution: The nominal amount of the final withdrawal would be that amount multiplied by the MONTHLY inflation rate which will have compounded 300 times(i.e, 25years * 12months). So:
= $26,902.74*(((1+(.03/12))300)
= $26,902.74*(((1+(0.0025))300)
= $26,902.74*(((1.0025))300)
= $26,902.74 * 2.1150
= $56.899.30 is the NOMINAL withdrawal in the final month of year 25.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.