Golebiewski Inc. bases its manufacturing overhead budget on budgeted direct labo
ID: 2461719 • Letter: G
Question
Golebiewski Inc. bases its manufacturing overhead budget on budgeted direct labor-hours. The direct labor budget indicates that 4,900 direct labor-hours will be required in November. The variable overhead rate is $8.40 per direct labor-hour. The company's budgeted fixed manufacturing overhead is $78,400 per month, which includes depreciation of $10,290. All other fixed manufacturing overhead costs represent current cash flows. The company recomputes its predetermined overhead rate every month. The predetermined overhead rate for November should be:
Explanation / Answer
predetermined overhead rate for November should be:=4,900*8.40+78,400-10,290/4,900=109,270/4,900=$22.3 per unit.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.