Assume the debt is due. Given that Jones has $10,000 in stockholder\'s equity ca
ID: 2461164 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a. Dividends can be paid from - (i) current year's profits or from (ii) previous year's profits or from (iii) reserves.
In this case, retained earnings of White is $1,800. This is less than the amount of dividend of $2,000. As there are no reserves, White's dividend amount cannot exceed its retained earnings of $1,800. This is because it does not have the resource to pay the balance amount of 2,000 - 1,800 = $200.
b. Allen:
White:
White is more stable as it has lower debt and higher proportion of common stock and retained earnings. Its D/E ratio = 3,000/(7200+1800) = 33.33%
Allen's debt equity ratio = 7500/(2000+500) = 300%. Thus, White has a lower D/E ratio, making its balance sheet more leaner and making the company more stable.
(assuming that all the liabilities are in the form of debt).
c. Now Allen has incurred a loss of $3500. This will make the retained earnings as $500 (previous balance) - 3500 (current loss) = -3,000. It is a reduction of $3,500. The company's assets will also decline in value by $3,500 (assuming that the extra expense of 3500 is paid out of cash, thus decreasing Allen's assets by 3500 as well)
Thus its assets will become: 10,000 - 3,500 = 6,500. Liabilities are same as $7,500. Common equity will be $2,000 and retained earnings will be 500 - 3500 = -3,000
Thus its accounting equation will be:
Cash proceeds from the sale of assets = $6,500. As creditors amount is higher than this, the entire amount of $6,500 will be paid to creditors. Net worth of investors here has become negative. Net worth = stock+retained earnings = 2,000 - 3,000 = -1,000. Thus 6,500 will be paid to creditors and nothing will be paid to investors.
d. Similarly, White's loss = 3,500. Its accounting equation will be:
Assets will become = 12,000 - 3,500 = 8500.
Retained earnings will be = previous balance+current loss = 1800-3500 = -1,700
Cash proceeds = $8,500. Of this creditors will be paid off their due of $3,000. Remaining cash = 8500-3000 = 5500.
Investors will have to be paid = common stock+retained earnings = 7200-1700 = 5500. Thus investors will be paid 5500. remaining cash = 5500-5500 = nil.
Assets = Liabilities + Stock + Retained earnings 10,000 7,500 2,000 500 100% 75% 20% 5%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.