On January 2, 2015, the Matthews Band acquires sound equipment for concert perfo
ID: 2460528 • Letter: O
Question
On January 2, 2015, the Matthews Band acquires sound equipment for concert performances at a cost of $68,600. The band estimates it will use this equipment for 5 years, during which time it anticipates performing about 200 concerts. It estimates that after five years it can sell the equipment for $2,000. During year 2015, the band performs 55 concerts. Compute the year 2015 depreciation using the units-of-production method.
Calculate 2015 depreciation expense:
-Depreciation per concert
-Concerts in 2015
-Depreciation in 2015
Explanation / Answer
Units of production method:
=(68600-2000)/200=$333
depreciation per concert= 333
cocnert in 2015=55
depreciation in 2015=333*55=$18,315
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.