University Pizza delivers pizzas to the dormitories and apartments near a major
ID: 2460190 • Letter: U
Question
University Pizza delivers pizzas to the dormitories and apartments near a major state university. The company’s annual fixed expenses are $68,000. The sales price of a pizza is $10, and it costs the company $2 to make and deliver each pizza. (In the following requirements, ignore income taxes.)
Required:
1. Using the contribution-margin approach, compute the company’s break-even point in units (pizzas).
2. What is the contribution-margin ratio? (Round your answer to 1 decimal place.)
3. Compute the break-even sales revenue. Use the contribution-margin ratio in your calculation.
4. How many pizzas must the company sell to earn a target net profit of $74,000? Use the equation method.
Explanation / Answer
Contribution per unit=Sales price- Variable cost per unit
=10-2=8
1.Break even point in units= Fixed cost/ Contribution per unit
=68,000/8=8,500 units
2. Contribution Margin Ratio=8/10 x 100=80%
3.Break even sales in $= Fixed cost/ Contribution Margin Ratio
=68,000/80%
=$85,000
4. Target sales in units=Target Profit+ Fixed Cost/ Contribution per unit
=74,000+68,000/8
=142,000/8
=17,750 units
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.