The phoenix corporation makes giant inflated figures for parades etc. Seven rece
ID: 2460181 • Letter: T
Question
The phoenix corporation makes giant inflated figures for parades etc. Seven recent orders for humongous lighted turkeys necessitated the development of a prototype that took 150 hours. Direct labor hours were affected by a 87% learning curve and cost $41/DLH. Variable costs were 65% of direct labor costs. Compute the cost of producing the next 7 for sale to parade committees across the country using the cumulative average method. DM = $30 per unit.
Unit # Cumulative Average/DLH/Unit Total DLH
1 150 DLH _______
2 _________ ________
4 __________ _________
8 _________ _________
Less DLH on unit #1 _________
Total DLH for the 7 unit sold ____________
Explanation / Answer
Cost of producing the next 7 unit for sale to parade committees across the country using the cumulative average method is $43,519.53
Output Cumulative Average Time( Hours) Total time (Hours) 1 150 150 2 150*0.87=130.5 130.5*2=261 4 130.5*0.87= 113.535 113.535*4=454.14 8 113.535*0.87= 98.77545 98.77545*8=790.2036 Total time taken(hours) for 8 units 790.2036 Less: DLH on unit 1 150.0000 Total DLH for the 7 unit sold 640.20Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.