Good Corp. issued 20,000 shares of $5 par common stock at $10 per share. On Dece
ID: 2459497 • Letter: G
Question
Good Corp. issued 20,000 shares of $5 par common stock at $10 per share. On December 31, year 1, Good's retained earnings were $300,000. In March year 2, Good reacquired 5,000 shares of its common stock at $20 per share. In June year 2, Good sold 1,000 of these shares to its corporate officers for $25 per share. Good uses the cost method to record treasury stock. Net income for the year ended December 31, year 2, was $50,000. At December 31, year 2, what amount should Good report as retained earnings?
Explanation / Answer
GOODS RETAINNED EARNNINGS OF YEAR 1 = $300000
GOODS RETAINNED EARNNINGS OF YEAR 2 = $50000
TOTAL RETAINNED EARNNING TO BE REPORTED BY GOODS AT YEAR 2 ($300000 + $50000) = $350000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.