Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On December 31, 20X8, Mercury Corporation acquired 100 percent ownership of Satu

ID: 2459118 • Letter: O

Question

On December 31, 20X8, Mercury Corporation acquired 100 percent ownership of Saturn Corporation. On that date, Saturn reported assets and liabilities with book values of $300,000 and $100,000, respectively, common stock outstanding of $50,000, and retained earnings of $150,000. The book values and fair values of Saturn's assets and liabilities were identical except for land which had increased in value by $10,000 and inventories which had decreased by $5,000.

1. Based on the preceding information, what amount of differential will appear in the consolidating entries required to prepare a consolidated balance sheet immediately after the business combination, if the acquisition price was $240,000?

a. 0

b. 40,000

c. 25,000

d. 5,000

2. Based on the preceding information, what amount of goodwill will be reported if the acquisition price was $240,000?

a. 0

b. 40,000

c. 15,000

d. 35,000

3. Based on the preceding information, what amount of goodwill will be reported if the acquisition price was $195,000?

a. 0

b. 40,000

c. 15,000

d. 35,000

Explanation / Answer

Net Assets acquired($):-
Book values and fair values of Saturn's Assets - Liabilities + Increase value of land- Decrease value Inventories
= 300000 - 100000 + 10000 - 5000
= 205000

1. Net Increase decrease in Assets= Increase value of land- Decrease value Inventories
= 10000 - 5000
= $5000

   Goodwill = Acquisition price - Net Assets acquired
   = 240000 - 205000 = $35000
the consolidating entries required to prepare a consolidated balance sheet immediately after the business combination, if the acquisition price was $240,000 is $40000 i.e $35000 +$5000
   so the answer is b.

2. goodwill will be reported if the acquisition price was $240,000 is
Goodwill = Acquisition price - Net Assets acquired
   = 240000 - 205000 = $35000
   so the answer is d.

3. goodwill will be reported if the acquisition price was $195,000 is
Goodwill = Acquisition price - Net Assets acquired
   = 195000 - 205000 = $(10000)
here Acquisition price is less than net asset. Thats why Goodwill is getting negative. So $10000 will be charged as capital reserve in balance sheet. In this situation goodwill will be 0.
    so the answer is a.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote