Standard cost system-materials and labor variances The Air Products INC on produ
ID: 2458960 • Letter: S
Question
Standard cost system-materials and labor variances
The Air Products INC on produces a single product. The company has developed the following standards for labor and materials:
Direct Materials Direct Labor
Standard quantity or hrs per unit ? pounds per unit 2.0 hrs per unit
Standard price or rate ? per pound $15 per hour
Standard cost per unit ? $30.00
During the past month, the company purchased 3,500 pounds of direct materials at a total cost of $4,550. All of this material was used in the production of 1,300 units of output. Direct labor cost totaled $40,300 for the month. The following variances have been computed:
Materials quantity variance $680 unfav.
Total materials variance $325 fav.
Labor efficiency variance $3,475 fav.
Compute the following. If the result is a variance indicate whether it is favorable or unfavorable. If necessary, round your answers.
(a) The standard price of materials
(b) The standard quantity of materials allowed per unit of output
(c) The actual direct labor cost per hour for the month
(d) The labor rate variance
Explanation / Answer
(a) The standard price of materials =
Actual quantity per unit = 3500 / 1300 = 2.69 pounds per unit.
Actual price per pound = 4550 / 3500 = $1.3 per pound.
Material Price Variance = (Standard Price – Actual Price) Actual Quantity
1005 = (Standard Price – 1.3) 3500
Thus Standard Price of materials = 5555 / 3500 = $1.59 per pound.
(b) The standard quantity of materials allowed per unit of output
(Standard Quantity – Actual Quantity) Standard Price
(Standard Quantity – 3500) 1.59 = 680 (Unfavorable)
Thus total standard quantity = 4885 / 1.59 = 3072 pounds approx.
Standard quantity of materials per unit of output = 3072 / 1300 = 2.36 pounds
(c) The actual direct labor cost per hour for the month
(Standard hours – Actual hours) Standard rate
(2600 – Actual hours) 15 = 3475
Thus Actual hours = 2368 approx.
Actual direct labor cost per hour = 40300 / 2368 = $17 per hour
(d) The labor rate variance
(Standard rate – Actual rate) Actual hours
(15 – 17) 2368 = $4736 (Unfavorable)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.