Resource Supply and Usage, Special Order, Relevancy Elliott, Inc., has four sala
ID: 2458870 • Letter: R
Question
Resource Supply and Usage, Special Order, Relevancy
Elliott, Inc., has four salaried clerks to process purchase orders. Each clerk is paid a salary of $24,700 and is capable of processing as many as 7,000 purchase orders per year. Each clerk uses a PC and laser printer in processing orders. Time available on each PC system is sufficient to process 7,000 orders per year. The cost of each PC system is $1,250 per year. In addition to the salaries, Elliott spends $28,560 for forms, postage, and other supplies (assuming 28,000 purchase orders are processed). During the year, 27,200 orders were processed.
Required:
1. Compute the total activity availability, and break this into activity usage and unused activity.
2. Calculate the total cost of resources supplied (activity cost), and break this into the cost of activity used and the cost of unused activity. When required, round your answers to the nearest dollar.
Activity availability: Activity usage: Unused activity:Explanation / Answer
1. Activity availability : 28,000
Activity usage : 27,200
Unused activity (28,000 -27,200 ) 8,00/-
2. Activity cost : & 132,360/-
Total cost of resource supplied: Salary - 24,700 * 4 = 98,800
PC Cost 1,250 * 4 = 5,000
forms & Postage = 28,560
Total : = 132,360
Cost of activity used: $ 128,578/-
Cost per activity: Total cost / Total activity = 132,360 / 28,000 = 4.727
Purchase orders processed: 27,200
Cost of activity used: 27,200 * 4.727 = 128,578
Cost of unused activity: $ 3,782/-
Unused activity : 800
Cost of unused activity = 800* 4.727 =3,782/-
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.