Exercise 9-12 Mark Price Company uses the gross profit method to estimate invent
ID: 2458756 • Letter: E
Question
Exercise 9-12
Mark Price Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthly reporting purposes. Presented below is information for the month of May.
(a) Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 30% of sales.
(b) Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 30% of cost. (Round percentage of sales to 2 decimal places, e.g. 78.74% and final answer to 0 decimal places, e.g. 6,225.)
Explanation / Answer
(a)
Net sales = Sales revenue – Sales returns = $1,007,700 - $78,200 = $929,500
Gross Profit = 30% of sales = $929,500 * 0.30 = $278,850
Cost of goods sold = Sales – Gross profit = $929,500 - $278,850 = $650,650
Cost of goods sold = Beginning inventory + Net purchases + Freight in – Ending Inventory
$650,650 = $166,500 + ($655,700 - $12,530) + $30,700 – Ending inventory
Ending Inventory = $840,370 - $650,650 = $189,720
(b)
Gross profit = (Net purchases + Freight in) * 0.30 = {($655,700 - $12,530) + $30,700} * 0.30 = $202,161
Cost of goods sold = Net sales – Gross profit = $929,500 - $202,161 = $727,339
Cost of goods sold = Beginning inventory + Net purchases + Freight in – Ending Inventory
$727,339 = $166,500 + ($655,700 - $12,530) + $30,700 – Ending inventory
Ending Inventory = $840,370 - $727,339 = $113,031
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.