Tilly\'s Travel Service has made an investment in certain equipment that cost th
ID: 2458480 • Letter: T
Question
Tilly's Travel Service has made an investment in certain equipment that cost the company $307,736. The equipment is expected to generate cash inflows of $52,000 each year.
Use your financial calculator or excel to determine how many years the equipment will have to be used in order to provide the company with a 13% return on its investment.
Tilly's Travel Service has made an investment in certain equipment that cost the company $307,736. The equipment is expected to generate cash inflows of $52,000 each year.
Explanation / Answer
No of Year = nper(rate,pmt,pv,fv)
rate = 13%
pmt = 52000
pv = 307736
fv = 0
No of Year = nper(13%,52000,-307736,0)
No of Year = 12 years
Answer
12 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.