Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The bond indentured for the 20-year, 11% debenture bonds datedJanuary 2, 2007, r

ID: 2457691 • Letter: T

Question

The bond indentured for the 20-year, 11% debenture bonds datedJanuary 2, 2007, required working capital of $560,000, a currentratio of 1.5, and a quick ratio of 1.2, at the end of each calendaryear until the bonds mature. At December 31, 2008, the threemeasures were computed as follows:

Cash                                                               190,000

Marketablesecurities                                     95,000

Accounts and notes receivable(net)              171,000

Inventories                                                     20,000

Prepaidexpenses                                            4,500

Intangibleassets                                             55,000

Property, plant, andequipment                      65,000

Total current assets(net)                                                        600,500

CurrentLiabilities:                                         

Accounts and short-term notespayable         250,000

Accruedliabilities                                          150,000

Total currentliabilities                                                           400,000

Workingcapital                                                                      200,500

Explanation / Answer

1. Net working capital     Current assets - current liabilities Current assets Cash              190,000 M.securities      95,000 A/R               171,000 Inventories        20,000 Prepaid              4,500Total C.assets 480,500 Current liabilities N/P + accrued liabilities 250,000 + 150,000 = 400,000 A.Net working capital = 480,500 - 400,000                              = 80,500 B.Current Ratio     Current assets / current liabilities     480,500 / 400,000 = 1.2 C. Quick Ratio    Cash + Marketable securities + Receivables           Current liabilities 190,000 + 95,000 + 171,000                    400,000 = 1.14 Question 2 The bond requirement is working capital = 560,000 current ratio = 1.5 quick ratio = 1.2 But the actual is working capital - 80,500 ; current ratio - 1.2 ;quick ratio - 1.4 So, the company is not satisfying the terms of the bondindenture.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote