Break-Even Point in Units Head-First Company plans to sell 5,000 bicycle helmets
ID: 2457381 • Letter: B
Question
Break-Even Point in Units Head-First Company plans to sell 5,000 bicycle helmets at $75 each in the coming year. Unit variable cost is $45 (includes direct materials, direct labor, variable factory overhead, and variable selling expense). Total fixed cost equals $49,500 (includes fixed factory overhead and fixed selling and administrative expense). Calculate the break-even number of helmets. Check your answer by preparing a contribution margin income statement based on the break-even units. If amount is zero, enter "0".Explanation / Answer
1. Break Even No Of Helmets = Fixed / Contribution per unit = $ 49500 / 30 = 1650 helmets
Contribution per unit = Sales Price - Variable Cost per Unit = $ 75 - $ 45 = $ 30
b ) Contribution Margin Income statement at Break Even Point :
Sales = 1650 helmets * $ 75 = $ 123,750
Variable Cost = 1650 helmets * $ 45 = $ 74,250
Contribution Margin = $ 49,500 ( Sales- Variable Cost )
Less : Fixed Expenses = $ 49,500
Net Income = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.