Based on past experience, a company has developed the following budget formula f
ID: 2457054 • Letter: B
Question
Based on past experience, a company has developed the following budget formula for estimating its shipping expenses. The company's shipments average 18 lbs. per shipment: Shipping costs = $22,000 + ($0.50 × lbs. shipped). The planned activity and actual activity regarding orders and shipments for the current month are given in the following schedule:
The actual shipping costs for the month amounted to $27,450. The appropriate monthly flexible budget allowance for shipping costs for the purpose of performance evaluation would be:
a)27,450
b)33,900
c)28,450
d)32,550
plan actual Sales order 860 840 Shipments 860 880 Unit shipped 8600 9400 Sales 126,000 150,000 Total pounds shipped 10,200 12,900Explanation / Answer
Appropriate monthly flexible budget allowance for shipping costs for the purpose of performance evaluation,
Shipping costs =$22000+($0.50*lbs.shipped) = 22000+($0.50*12900) = $28450
Therefore correct answer is option c I.e. $28450
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.