Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been
ID: 2456481 • Letter: S
Question
Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set: Standard Quantity Standard Price Standard or Hours 3 feet ? hours Cost $15 or Rate Direct materials Direct labor $5 per foot ? per hour During March, the company purchased direct materials at a cost of $56,610, all of which were used in the production of 2,875 units of product. In addition, 4,700 hours of direct labor time were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $37,600. The following variances have been computed for the month: Materials quantity variance Labor spending variance Labor efficiency variance $4,050 U $2,180 U 770 UExplanation / Answer
1. a) Material Usage Variance = (Actual quantity - Standard quantity for actual production) Std price
4,050 = (AQ - 2875*3) * 5
810 = AQ - 8625; AQ = 8625+810 = 9435 ft.
Total cost of 9435 ft = $ 56,610; Therefore, actual cost of material per foot = $ 6.10
1.b) Here, since both the qantity purchased and quantity used is the same, the Spending Variance and Price Variance are the same.
= (6 -5) * 9435 = $ 9435 (U)
2.a) Std Direct labour hour rate
Labour spending variance = Actual hours ( Actual rate - standard rate)
2180 = 4700 ( 8 - S); 2180 = 37600 - 4700S; 35420 = 4700 S; S = 7.5361 = $ 7.54
2.b) Standard Hours allowed for the months production:
Labour efficiency Variance = (Actual Hours - Std Hours for actual production) * Std labour rate
770 = (4700 - Std Hrs) * 7.54
770/7.54 = 4700 - Std Hrs
102.1220 = 4700 - Std Hrs
Std Hrs = 4700 - 102.1220 = 4597.88
2.c) Std Hours per unit of the product = 4597.878/2875 = 1.60 Hrs.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.